پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ عایق حرارتی و صوتی است که با تحمل دمای ۷۵۰+ درجه سانتیگراد و نقطه ذوب ۱۳۰۰ و نیز تحمل برودتی آن ۳۰- درجه سانتیگراد تولید می شود. پشم سنگ دارای ضریب انتقال حرارتی بسیارکم بوده و قدرت عایقی آن ۳۳ برابر دیوار بتونی و ۲۲ برابر دیوار آجری است.

مهمترین ویژگی پشم سنگ، مقاومت زیاد آن در برابر آتش می‌باشد. پشم سنگ نمی‌سوزد، بنابراین می‌توان آن را به عنوان ماده‌ای محافظ در برابر آتش‌سوزی استفاده کرد. عایق پشم سنگ برای رشد آفت، قارچ، باکتری و حشرات موذی محیط نامناسبی می‌باشد و به عنوان یک ماده غیرآلی در برابر این انگل‌ها ایمن است. پشم سنگ در بین انواع عایق‌هایی که تا امروز درجهان ساختند، بی‌ضررترین آنهاست و با محیط زیست کاملاً سازگاری دارد.

پشم سنگ تخته ای

این نوع پشم سنگ میزان اتصال الیاف آن از طریق پاشش رزین تامین گشته در دستگاه تحت فشار قرارگرفته، الیاف به همدیگر تنیده شده و ضخامت و دانسیته با توجه به تقاضا، تعیین می گردد و به صورت تخته های نیمه سخت و سخت تولید می شود و برای سطوح صاف مورد استفاده قرار می گیرد.

پشم سنگ تخته ای کاربردهای فراوانی دارند از جمله: ساختمان ها(کف، دیواره ها، سقف ها)، مجتمع پتروشیمی، پالایشگاه ها، نیروگاه ها، مراکز تامین بخار، کشتی ها، فرودگاه ها و متروها، استودیوهای صدابرداری، سالن های کنفرانس، ساخت ساندویچ پانل، سیستم های تهویه مطبوع.

عایق تخته ای پشم سنگ بر روی سطح صاف و با دانسیته های پایین خود بر روی سطوح با شیب کم نصب می شود و پوششی بر روی آن قرار می گیرد .

پشم سنگ رولی

پشم سنگ رولی دارای پوشش آلومینیومی است که محتوی مقادیری پلی اتیلن می باشد و یکی از بهترین گزینه ها برای حرارت های پایین  می باشد. پوشش مخصوص کشیده شده بر روی این نوع پشم سنگ از نفوذ رطوبت به طور کامل جلوگیری کرده و کارایی عایق را در کیفیت مطلوب حفظ می نماید.

پشم سنگ رولی دارای انعطاف پذیری و نصب و به کارگیری آسان می باشد. این محصول برای عایق بندی دیوارها و سقف و بام بسیار کاربردی است. طول رول پشم شیشه 10 متر و عرض رول 120 سانتیمتر با ضخامت 2 اینچ بسته بندی شده و با کاغذ کرافت و فیلم پلی اتیلن تولید می شود.

مقاومت کششی مطلوب، عایق بودن در برابر حرارت، آبگریز بودن، مقاومت در برابر پوسیدگی و غیر قابل زیست بودن برای حشرات، قارچها و باکتری ها از جمله خواص ویژه پشم سنگ رولی می باشد.

در هنگام نصب عایق پشم سنگ رولی با روکش آلومینیومی باید دقت شود که روکش آلومینیومی پشم سنگ به سمت قسمت گرم عایق باشد.