سقف شیبدار ویلا و آلاچیق

هدف  ایجاد سقف شیروانی ،سرپوشی برای محفاظت در برابر باران و برف و باد می باشد.

حدود ۷۰% پِرت انرژی از سقف ساختمان است و اهمیت مبحث جلوگیری از اتلاف انرژی در صنعت ساختمان استفاده از عایقهای حرارتی بخش جدایی ناپذیر از ساختار سقف شیبدار شده است.

انواع سقف

1-سقف مسطح(به سقفهایی که شیب آنها صفر تا کمتر از ۱۵ درجه باشد سقف مسطح گویند،در سقف مسطح آب بروی سقف جمع شده و توسط سیستم زه کش ایجاد شده از خروجی و ابراه تخلیه میشود.معمولاٌ پوشش اینگونه سقفها موزائیک،سرامیک وایزوگام میباشد.)

2-سقف شیبدار  (به سقفی که حداقل شیب آن ۱۵ درجه تا حداکثر۷۰درجه باشد سقف شیبدار گویند،بهترین میزان شیب برای بام شیبداربین ۳۵تا ۵۰ درجه است ،حداکثر شیب را میتوان تا ۷۰ درجه درنظرگرفت.)  البته نظرطراحان ساختمان نسبت به مقداردرجه شیب از منظر زیبایی شناختی متفاوت است ،بعنوان مثال آقای دکتر ادوین لوتنیز(یکی از معماران مطرح انگلستان)در کتاب خود که درباره انواع تایلهای سقف شیبدار نوشته است زاویه ۴۵ درجه را زاویه زشت توصیف کرده است.

سقف شیروانی بام با زاویه ۱۵تا ۲۰ درجه شیب کم نامیده میشوند.هنگام اجرای پوشش سقفی بر روی اینگونه سقفها که دارای حداقل شیب میباشند به منظور جلوگیری از نفوذآب بر اثر وزش بادشدید باید حداکثر همپوشانی تایلهای سقفی انجام گیرد و ابتداعایق رطوبتی(ایزوگام) در زیر تایلها اجرا شود.

سقف عایق شده (گرم)و سقف عایق نشده (سرد) چیست؟

عایق نشدن سقف (سرد)

سقفهایی  که در ساختار آنها از عایق حرارتی استفاده نمیشود ،معمولا در اینگونه ساختمانها عایق حرارتی بر روی سقف طبقه زیرین قرار داده میشود.این نوع سقف در اکثر خانه هایی که سقف آنها شیبدارمیباشد متداول است.در سقف شیبدار سرد دمای هوای زیر پشت بام نزدیک به دمای هوای بیرون ساختمان است.

سقف عایق ( گرم)

به سقفهایی که در ساختار آن از عایق حرارتی استفاده شده سقف گرم گفته میشود ،عایق های حرارتی متداول که در بام شیبدارمورد استفاده قرارمیگیرند عبارتند از: فوم اِکس پی اِس(XPS )،فوم پلی اورتان،فوم پلی استایرین(یونولیت)،پشم سنگ،پشم شیشه و عایقهای حرارتی رولی و کارتن پلاست رولی و شیت پلاست استفاده میشود

اتاق زیر شیروانی در سقف عایق شده می توان ساخت و بعنوان انباری استفاده کرد با توجه به اینکه عایق حرارتی مستقیم زیرا تایلهای پوشش سقفی قرار میگیرند تبادل درجه حرارت بین فضای بیرون و داخل ساختمان در زیر بام به حداقل رسیده درنتیجه هوای زیر سقف شیبدارمطبوع وفضای اطاق زیرشیروانی قابل استفاده خواهد بود.

تایلهای پوشش بام شیبدار

پوشش  تایلها و ورقهای سقفی مختلفی برای اجرا بر روی انواع بام شیبدار بنا به نوع ساختمان مثلا ساختمان ویلایی،سوله های صنعتی،ورزشی،دامداری و… وجود دارد.

-ورقهای قیری با الیاف طبیعی قابل استفاده درانواع زوایای شیب و شرایط متنوع آب و هوایی(آندولین و آندوویلا)

– تایهای سفالی از جنس خاک رس (سفال طبرستان،سفال شیرکوه و…)

– تایهای ورقهای قیری با پوشش سنگ ریزه های معدنی رنگی در طرح های متنوع(شینگل،باردولین)

– ورق ها و تایلهای سیمانی (ایرانیت ،آردواز و روف تایل)

– تایلهای گالوانیزه با روکش سنگ ریزه های رنگی(دکرا،تاپ تایل،مترتایل و…)

– ورقهای گالوانیزه رنگی با طرح های متنوع (ورق طرح سفال ،ورق شادولاین ،ورق سینوسی و ذوزنقه )

– ورق های پی وی سی وپلی کربنات شفاف

– انواع ساندویچ پانل صنعتی

– تایلهای سرامیکی (آندوسِر)

-تایلهای سنگ طبیعی با طول عمر بالا(آردویز).

طراحی سقف شیبدار

                                             

درصورتیکه سقف دوشیب باشد محل تلاقی دویال بام شیبدار در خط الراس باید با استفاده از تیزه مخصوص پوشانده شود.

به محل تلاقی دو یال سقف شیبدار به سمت داخل ایو (حالت دره ای) یا خط القعر گویند که باید با ورق مخصوص آب بند با عرض مناسب راه عبور آب ایجاد شود

لبه پیشانی بام و دورتادور یالهای بام شیبدار به منظور جلوگیری از نفوذ باد و آب باران به زیر ورق های پوشش سقفی باید با استفاده از فلاشینگ های مخصوص پوشانده شوند.

جهت جلوگیری از ریزش آب باران در قسمتهای درب ورودی ساختمان و یا لبه سقف شیبدار که به تراسها منتهی میشود باید از آبرو و خروجی ناودانی استفاده نمود،آبروها معمولاً از جنس ورق گالوانیزه ویا پی وی سی هستند،عرض آبرو متناسب با مساحت سطح یال بام شیبدار باید درنظرگرفته شود تا بتواند قابلیت هدایت حجم آب تحمیلی را داشته باشد.

بهتر است در مرحله خرپاسازی و شاسی کشی فلزی محل دودکشها و خروجی وِنت ها و لوله ها مشخص شده و داکت کشی شوند تا اجرای آب بندی خروجی ها هنگام نصب پوشش سقفی به سادگی انجام پذیرد.

انواع سقف شیب دار

سقف تک بر

سقف تک بر: تنها یک ضلع دارد. این نوع سقف‌ها را می‌توان اغلب بر روی بخش‌ های جانبی ساختمان از قبیل تراس و آلونک یافت. اما امروزه شاهد استفاده از این گونه سقف‌ها بر بام عمارات مدرن‌تر هستیم.

سقف چهاربر

سقف چهاربر: بام شیبدار چهار‌بر شامل ٤‌پانل است که شیب دو تا از پانل‌ها دو‌برابر شیب دو پانل دیگر است و از به‌هم پیوستن‌شان سقفی با شیب ملایم پدید می‌آید.

سقف چند بر

سقف چند بر: این سقف از تمام جهت ها گسترده شده و طول اضلاع تشکیل‌ دهنده ی آن یکسان می باشد و در بخش فوقانی ساختمان به یکدیگر متصل می شوند تا تاج سقف را شکل دهند.

سقف نامتقارن

سقف شیبدار نامتقارن: این سقفها یکی از دو ضلع سقف نسبت به دیگری شیب بیشتری داشته و طول آن‌ها نابرابراست.

ساختاربام شیبدار از پنج عنصر اصلی تشکیل شده است:

-اسکلت با خرپا سازی و شاسی کشی که معمولا با قوطی فلزی انجام میشود.

– شاسی کشی چوبی جهت ایجاد شبکه یکپارچه به منظور بستری مناسب برای اجرای پوشش سقفی نهایی.

– عایق حرارتی(درصورت نیاز به سقف گرم) و همچنین در این مرحله در صورت نیاز میتوان لایه های ضدرطوبت قیری را به منظور جلوگیری از نشتی آب ، نم و تعرق اجرا نمود و یا از فوم پلی اتیلن ،کارتن پلاست، پشم سنگ و پشم شیشه استفاده نمود.

-استفاده از عایق ضد رطوبت و مواد شیمیایی کارتن پلاست جهت زیر سقف و عایق کردن سقف اجرا میشود.

– نهایتاًاجرای تایلهای پوشش بام شیبدار یا ورق شیروانی یا حلب مورد نظر با رعایت اصول نصب مربوط به نوع پوشش سقفی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

همچنین ممکن است ساختارسقفهای شیبدار با توجه به نوع طراحی شامل اجزای دیگری نیز باشند که باید نکات اصولی نصب درهنگام اجرا در نظرگرفته شود .

در پایان امیدواریم با آشنایی با اصول اولیه سقفهای شیبدار با انتخابی صحیح بدون صرف هزینه زیادی و دوباره کاری ازسقفی مطمئن و زیبا بهره مند شوید.